5 טיפים שילמדו אתכם איך להתבונן ביצירת אמנות עם ילדים

עודכן: 17 בפבר׳ 2020


הקיץ מגיע, וחוץ מלהיות בים אתם בטח מתכננים לקחת את הילדים והילדות למוזיאון או גלריה לאמנות בארץ ובחו"ל, אז קבלו מאיתנו חמישה טיפים להתבוננות ביצירות אמנות עם ילדיכם. הדבר החשוב ביותר שכדאי לכם לדעת, הוא שאין צורך בידע מוקדם כדי לגרום לילדכם לדעת ולהנות יותר מעולם האמנות.


1) שאלות מנחות- כשעומדים מול היצירה שאלו את ילדיכם:

- מה מתרחש בתמונה?

- מה את רואה בתמונה שגרם לך לומר זאת?

- מה עוד תוכלי למצוא?

שלושת השאלות הללו הן שאלות הבסיס במה שקרוי חשיבה חזותית. השאלות הן פתוחות ואין תשובה נכונה או לא נכונה עליהן ומטרתן לפתח שיחה וגם לגרום לילדים להביע את מחשבותיהם העמוקות והשטחיות על היצירה.


2) קישור לחיי היום יום של הילדים- זהו ביצירה אפילו פרט אחד שתוכלו לשייך לחיי היום יום שלכם ושל ילדיכם והסבו את תשומת לבם לפרט זה. למשל אם אתם צופים ביצירה בה רואים חוף ים, הזכירו לילדים את הפעם האחרונה שהייתם בים זאת על מנת ליצור עניין רב יותר ביצירה.


3) משחקיות- הפכו את ההתבוננות ביצירת אמנות למשחק. הטיפ שלנו למשחק שתוכלו לשחק בכל מוזיאון וגלריה בארץ ובעולם הוא משחק הזיכרון - פשוט וקולע. מודדים זמן, בערך חצי דקה, בזמן הזה הילדים מתבוננים בשקט ביצירה. כשהזמן נגמר הילדים מספרים לכם את כל הפרטים שהם זוכרים מהיצירה ואחר כך מתחלפים - הם מודדים לכם זמן ואתם מספרים להם את הפרטים שזכרתם. תוכלו להמציא עוד משחקים רבים - העיקר שתהנו יחד.


4) דוגמא אישית- כמו בכל דבר בחיים גם כאן הדרך בה תתנהגו במוזיאון ובגלריה ומול היצירות תשפיע על ילדכם. כדאי שבזמן הביקור במוזיאון תהיו מרוכזים ביצירות ובחוויה שאתם רוצים ליצור לילדים ולא בטלפון או בכל כלי אלקטרוני אחר. כדאי גם שתשתפו אותם במחשבותיכם על היצירות ותהנו יחד איתם.


5) יומן אישי- לפני הביקור במוזיאון או בגלרייה הצטיידו במחברת או פנקס, צבעים ועפרונות. מדי פעם הציעו לילדים לצייר או לכתוב במחברת את החוויות, התחושות , השאלות והרגשות שעלו מהתבוננות ביצירת האמנות. כך גם הם יצרו משהו בעצמם וזה יגביר את תחושת הההנאה והחיבור שלהם לאמנות.

זהו, אלה חמשת הטיפים שלנו להתבוננות באמנות עם ילדים, מקוות שנהנתם :)


אם תרצו לדעת עוד אנחנו מזמינות אתכם ואת ילדכם לסיורי האמנות שלנו.

לפרטים נוספים תוכלו להקליק כאן.

מור וליבי, חדר פלאות סיורי אמנות ויצירה לילדים וילדות

338 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול